Not:

  1. Çanakkale ile ilgili sesli konferans görüntüleri “konferanslar” bölümünden izlenebilir.
  2. Sunular bölümünden de pro shov  görülebilir.

       -------------------------------------------------

       Tarihçi-Yazar Mustafa Turan 'Çanakkale' Konferansları Verecek

       

Turan'ın kaleme aldığı ve baskısı 1 milyonu aşan 'Destanlaşan Çanakkale' kitabı ile ilgili söyleşi ve konferanslar bu yıl da devam edecek. 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi gününde Kocaeli'nde bir konferans verecek olan Mustafa Turan, 16 Mart Salı akşamı da Sakarya'da Erenler Düğün Salonunda halka Çanakkale'yi anlatacak. Ardından yurt dışında da bir süre benzeri proğramlara katılacak.
Ayrıca, Taraklı, Sapanca ve Akyazı ilçelerinde de konferans verecek olan Turan, 22 Mart Pazartesi günü Erzurum'a gidecek ve ardından Kars, Gaziantep, Şanlıurfa, İstanbul, Yalova ve Burdur'da konuşma yapacak.

(CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 08.03.2010 14:06

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Viyanada Çanakkale Coşkusu

Yazdır

E-posta

Salı, 01 Nisan 2008

Viyana’da birçok dernek tarafından Çanakkale Şehitlerini anma programları gerçekleştirildi. Düzenlenen etkinliklerde Çanakkale Savaşı’nın önemi ve günümüze yansımaları anlatıldı.

Anadolu Kültür Merkezi ve Wonder derneğinin ortaklaşa düzenleği ‘Tarihe sığmayan hüzünlü destanımız’ isimli Çanakkale gecesine ilgi büyük oldu. 16 Mart tarihinde gerçekleşen anma programında gazeteci yazar Ali Tokul Çanakkale mücadelesini anlatan bir konuşma yaptı. Tarihe altın harflerle yazılan Çanakkale savaşlarını, Kadın, erkek, çocuk yaşlı tüm bir milletin yaptığı seferberlik mücadelesini anlatan Tokul, hayatlarını feda eden şehitleri yadetmenin ehemmiyetine değindi.

Tiyatro ekibinin ardından ünlü mevlüthan İsmail Coşar hoca Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine isimli eserini okudu. Vatan müdafasında hayatını kaybeden şehitler ve mücadeleye katılan gaziler için okunan 101 hatim için dua eden İsmail Coşar, Şair Akif’in ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın‘ sözünü aktardı.

Çanakkale’yi anlamak önemli

‘bir milletin bağımsızlık mücadelesinin bayraklaştığı kahramanlık destanı’ konulu programa Viyana Başkonsolosu Sedat Önal, Din İşleri Müşaviri Harun Özdemirci, ATİB yöneticileri Hasan İzmirli, Msutafa Köse ve vatandaşlar katıldı. ATİB merkez binasında gerçekleşen törende Çanakkle savaşının bizlere kazandırdığı şuurdan bahsedildi. ATİB gençlik teşkilatının düzenlediği etkinlikte ATİB bünyesinde eğitim gören öğrencilerin yer aldığı gösteriler sergilendi. Programa Türkiye’den katılan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Mehmet Akkuş da Çanakkale mücadelesini anmanın ötesinde anlamanın gerekliliğine değindi.

Çanakkale şuurunu gençlere aşılamalıyız

  Avusturya Türk Federasyonu Çanakkale Şehitlerini anma programı düzenledi. 18 Mart Çanakkale zaferini anma etkinliğine Viyana Başkonsolosu Sedat Önal, Musak Başkanı Fuat Sanaç, Atam Başkanı Alaaddin Arkaç, Bündnis Mozaik yönecilileri, dernek yöbneticileri ve vatandaşlar katıldı.

  Avusturya Türk Federasyonu Başkanı Ali Can Çanakkale’nin Türk tarihindeki önemine değinerek, vatan savunmasında hayatını kaybeden ecdadı yad etmenin borcumuz olduğunu ifade etti. Gençlil teşkilatından çocukların İstiklal Marşını sırasıyla kıta kıta okuması büyük alkış aldı.

  Programda konuşma yapan tarihçi yazar Mustafa Turan, gençlerin bukonuda yeterli bilince sahip olmayışından yakındı. ‘Avustralya ve Yeni Zelanda’dan anzakların torunları binlerce kilometre yol kat ederek her yıl Çanakkale’ye geliyor, ölen atalarını yad ediyorlar. Ancak bizim gençlerimiz hemen yanındaki Çanakkale’yi görmek, orada yaşananları anlama zahmetinde bulunmuyor. Şehitliğe gelenler ise sanki turistik gezi yaparcasına oranın şuurundan uzak davranıyor. Neyse ki, son yıllarda belediyeler ve okullar özel ilgi gösterdi’ şeklinde konuşan Turan, Çanakkale savaşlarının nasıl cereyan ettiğini sinevizyon eşliğinde anlatırken duygusal anlar yaşandı. Genç çocukların dahi cepheye gittiğine değinen Turan, kadınların tüm gücüyle savaşta Mehmetçiğe yardım ettiğine değindi.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çanakkale şehitleri dualarla anıldı

Adapazarı ve Erenler İlçe müftülüğünce Erenler kültür merkezinde Çanakkale şehitlerini anma programı gerçekleşti.

Adapazarı ve Erenler müftülüğünün ortaklaşa gerçekleştirdiği Çanakkale şehitleri anma programına İl Müftüsü Sinan Cihan, Adapazarı İlçe Müftüsü S.Emin Arvasi, Erenler İlçe Müftüsü İsmail Hakkı Selim, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Cevherli, Erenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Koray Oktay Özten, Adapazarı Belediye Başkan yardımcısı Rıdvan Sezer, Diyanet İşleri Başkanlığı Eski Müfettişlerinden Sait Tandoğan, Türkiye Diyanet Vakfı Sendikası İl Başkanı Fahrettin Çukur, Cami İmamları ve vatandaşlar katıldı.

İstiklal marşı ve Saygı duruşunun ardından Erenler Merkez cami imamı Bülent Akgün Kuranı Kerim,  Mehmet Akif Ersoy cami imamı Vahit Yeniay’da kaside okudu. Çaybaşı Kur’ an Kursu Öğrencisi Gürcan Abay İstiklal Marşını, Yunus Emre Kız Kur’an kursu öğrencisi Büşra Karasakal da Çanakkale şehitlerine adlı şiiri okudu.

Açılış konuşması yapan Erenler İlçe Müftüsü İsmail Hakkı Selim konuşmasında;  “Adapazarı İlçe müftülüğü ile birlikte Zaferin 95. yıldönümü nedeniyle Çanakkale şehitlerini anmak üzere ortaklaşa program yapmaya karar verdik.  Çanakkale şehitlerimize camilerimizde toplam 250 hatim indirdik. Çanakkale savaşı dünya tarihinin en büyük savaşlarından biridir Zafer olarak emsali görülmemiş zaferdir 250 bin şehidimiz var. Şehitlerimizi, Gazilerimiz Rahmetle Selamlıyorum” dedi.

Programa konuşmacı olarak katılan araştırmacı tarihçi yazar Mustafa Turan da konuşmasında; “Çanakkale Zaferi ile birlikte Milli şairimiz Mehmet Akif’i de anarak onada minnet ve şükranlarımızı iletmeliyiz. Çanakkale savaşı kahramanları gibi kurtuluşumuzda büyük şairlerde vardır. Onun eserleriyle aramızda yaşayacaktır. O Aruzun Mimar Sinan’ıdır.1 metre karesi 5 litre insan kanı 1 metrekareye 6.00 mermi yağan 14 ay 14 gün süren savaş hakkında 2000 kitap yazılmış olup Dünya tarihinde yerli ve yabancı yayın yapan başka kitap bulunmamaktadır” dedi.

Son Şafak Son Dua

Turan konuşmasının devamında; “Bu akşam sizinle burada sohbet etme fırsatı bulduysak bu atalarımız sayesinde olmuştur. Onlarda olmazsa Anadolu’da yaşayamıyor olacaktık. Anzaklar savaş kazanamadığı halde her yıl nisan ayının 24. ve 25. günü Çanakkale’yi ziyaret etmektedir. Bizlerde onları ziyaret edelim Bizler tarih yazmış milletiz Tarihimizi çocuklarımıza iyi öğretmeliyiz. Herkes üzerine düşeni yapması lazım onlara karşı görevimizi yapmalıyız. Aksi halde onların hakkını ödeyemeyiz. Atalarımız Çanakkale savaşında canlarını vermişler fakat bizlere dört mevsimi yaşatan vatan bırakmışlardır. Çanakkale savaşının son günü bayram namazına denk geliyor, Bayram namazında herkes kendi cenaze namazını kılıyor ve güneşin doğuşu ile birlikte savaşa başlıyorlar, akşam olunca da şahadet şerbetini içiyorlar. Dünyada kendi cenaze namazını kılan tek milletiz” dedi.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CanakkaleSehitleri anma günü

Friedrichshafen Okul Aile Birligi Seciminden sonra ilk Düzenlemis oldugu14.03.2010 Canakkale sehitlerini anma Gecesi friedrichshafen Mehmet akif camii toplanti salonunda saat19.00 baslayip saat23 .00 kapandi.buönemligeceye friedrichshafen Mehmet akifcamii hocasiS AYIN MÜNIR EKINCIkuranimkerimokuyarak acilis yapti.ve ardindan canakkale sehitlerimizicin1 dakikas aygidurusunda bulunup istiklalmarsimiz okundu. Acilis konusmasini Bodensee OkulAileBirligin2. Baskani sayinÖMER ALEMDAROGLU yaptiktan sonra çanakkalenin önemini Video veSlaytlerleanlatildi. Programin ikinci bölümündeTürkiyeden gelen degerli tarih hocamiz sayin MUSTAFA TURAN canakkale savasini adeta bize yasatti, gelenler cok duygulandilar ve gözyaslari icinde dinlemeye devam ettiler. Cok güzel duygulu ifadelerle biz tarihe sürükledi. Gecede canakkale savaslarini anlatan filmler videolar birbirinden güzel hikayeler görüntülendi hafizalardan silinmiyecek bir gece ortaya cikarıldi. Ve bugeceye bir cok katilimci vardi tüm friedrichshafen hakli bugece ye eşliketti.
Friedrichshafen Okul Aile BirligineYönetimine Cok tesekkür ederiz bizlere bu duygulari yasattigi icin.
Bundan sonra yapacaklari böyle güzel faliyetlerde hepyaninizda olacagiz.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Burdur Müftülüğü Çanakkale Şehitlerini Andı – Burdur

Çanakkale Zaferi’nin 95’nci yıldönümü dolayısıyla Burdur Müftülüğü tarafından ‘Destanlaşan Çanakkale’ konulu konferans düzenlendi.
google_protectAndRun("ads_core.google_render_ad", google_handleError, google_render_ad); BURDUR (İHA) - Çanakkale Zaferi’nin 95’nci yıldönümü dolayısıyla Burdur Müftülüğü tarafından ‘Destanlaşan Çanakkale’ konulu konferans düzenlendi.

   

Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümü dolayısıyla Burdur Müftülüğü tarafından ‘Destanlaşan Çanakkale’ adlı konferans düzenlendi. Konferansa katılan Vali İbrahim Özçimen, “Bulunduğumuz yerleri, makamları, müdürlükleri, başkanlıkları, işimizi, evimizi, evlatlarımızı bir bakıma Çanakkale gibi yerlerde şehit olan atalarımıza borçluyuz” dedi.

Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü kutlamaları çerçevesinde İl Müftülüğü tarafından Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu’nda konferans düzenlendi. Düzenlenen konferansta kişisel gelişim uzmanı, tarihçi yazar Mustafa Turan, ‘Destanlaşan Çanakkale’ adlı konusunu anlattı. Konferansa Vali İbrahim Özçimen, belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Şimşek, İl Müftü Vekili Osman Demirel’in de aralarında bulunduğu yaklaşık bin 500 kişi katıldı. Adem Şener tarafından okunan Kur’an-ı Kerim’den sonra dua edildi. Daha sonra konferansa geçildi. Mustafa Turan, sözlerine Çanakkale’yi öğrenmenin milletimiz için bir şeref borcu olduğunu söyleyerek başladı. Turan, Çanakkale Savaşı’nda düşman ülkeleri tarafından atılan bombaların 8,5 metre derinlikte, 5 metre genişlikte çukurlar açtığını bildirdi. Düşmanın dakikada bin 320 mermi attığını vurgulayan Turan, metrekareye 6 bin merminin düştüğünü hatırlattı. Çanakkale’de verilen 250 bin şehitten 606’sının Burdurlu olduğunu belirten Turan, savaş sırasında yaşanan farklı hatıralar aktardı.

Programın sonunda Vali İbrahim Özçimen, Mustafa Turan’a plaket vererek, kendisine teşekkür etti.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çanakkale Zafer Ruhu Hatırlandı...

Alifuatpaşalılara Hizmet derneği Tarafından Organize Edilen Çanakkale Zaferi'nin 92.yıldönümü Etkinlikleri Çerçevesinde Araştırmacı Yazar Mustafa Turan Konferans Verdi.

Alifuatpaşalılara Hizmet Derneği tarafından Çanakkale Zaferi'nin 92.yıldönümü sebebi ile organize edilen sohbet toplantısı Alifuatpaşa Cumhuriyet İ.Ö.Okulu konferans salonunda yapıldı.Araştırmacı yazar Mustafa Turan'ın konuşmacı olarak katıldığı sohbet toplantısına Alifuatpaşa'lıların ilgisi büyüktü.Özellikle bayanların ilgi gösterdiği konferansta konuşmacı Mustafa Turan,sinevizyon ile desteklediği sohbeti seyirciler üzerinde çok etkili oldu ve zaman zaman ogünün yaşanmış hatıralarını da anlatırken kendisi ve seyrdenlerden bir çoğu gözyaşlarını tutamadı.Sohbette savaşın teknik ve genel anlamda havası değil de mana yönüne ağırlık veren Mustafa Turan,sohbetinin sonunda katlım ve coşkularından dolayı Alifuatpaşa'lılara teşekkür etti.Sohbet toplantısı sırasında kermes açan derneğin kermesi de çok ilgi gördü.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 AHMED ŞAHİN

Japonlar, Özal'a Çanakkale'yi nasıl örnek gösterdiler?


Papatya Yayınları 'Destanlaşan Çanakkale' kitabının yeni baskısını yayınladı. Japonların kendi çocuklarına nasıl bir milli şuur kazandırdıklarının da anlatıldığı bu kitaptan çarpıcı bir Çanakkale olayı aktarmak istiyorum bugün sizlere.

İnanıyorum ki bu mesaj yüklü olayı siz de benim gibi merakla okuyacak, uzun zaman düşünmekten kendinizi alamayacaksınız. Bir zihniyetin yasaklamaya kalkıştığı Çanakkale ziyaretlerini Japon eğitimciler, nasıl bir milli şuur kazanma mekânı olarak tavsiye etmekteler Özal'a bir görelim.
Mustafa Turan'ın 'Destanlaşan Çanakkale' kitabından aynen özetlediğim olay şöyle cereyan eder:
-Eğitim alanında uzman Japon heyeti, zamanın Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler'in de içinde bulunduğu bir heyetle Başbakan Turgut Özal'ın huzuruna çıkar ve davet üzerine geldikleri ülkemizde inceledikleri eğitimimizin gençlerimiz üzerindeki verimsiz sonuçlarını şu soğuk cümle ile ifade ederler:
-Gençlerinizde milli şuur eksiktir! Bu eğitimle gençlerinize milli şuur vermeniz de mümkün değildir!.
Şok etkisi yapan bu tespitten sonra sorular arka arkaya gelir.
-Siz Japonlar gençlerinize milli şuuru nasıl veriyorsunuz, nasıl bir eğitim programı uyguluyorsunuz? Bizimkinden çok mu farklı?. Japon heyetinin sözcüsü şu bilgiyi verir:
-Biz der, eğitime şok testler uygulayarak başlarız. Önce çocukları uçak kadar hızlı giden trenlere bindirir ve çok katlı yollardan geçiririz. En üstün teknolojiyi gösterir, robotlarla çalışan dev fabrikalarımızı gezdiririz. Bu baş döndürücü teknoloji karşısında sarsılan ve şoke olan çocuklarımıza deriz ki:
-İşte gördüğünüz bu hızlı trenleri ve üstün teknolojiyi sizin atalarınız yaptı. Eğer siz daha çok çalışırsanız daha hızlı giden ulaşım araçları yapar, daha üstün teknoloji meydana getirir, daha modern fabrikalar kurarsınız... Sonra çocuklarımızı Hiroşima ve Nagazaki'ye götürüp düşmanın harap ettiği bölgelerimizi gezdirir ve bu defa da deriz ki: Bakın, eğer siz birlik beraberlik içinde çalışmazsanız, işte düşmanlar sizin ülkenizi yakar, yıkar, bu hale getirirler. Ama birlik beraberlik içinde çalışırsanız, güçlü olursunuz, düşmanlarınız size saldırmaya cesaret edemezler. Artık birlik beraberlik içinde çalışmak ve çalışmamak konusunda kararınızı siz verin...
Bu örneklerle çocuklarımız kendilerine gelerek iyi ve çalışan bir Japon genci olma yolunda milli bir şuur ve heyecanla okumalarını sürdürürler..." Japonların bu tespitlerini sundukları sırada geriden bir ses duyulur:
-İyi de bizim sizin gibi Hiroşima ve Nagazaki'miz yoktur ki.. demek isterler.
Japon eğitimci hemen cevap verir:
-Sizin Hiroşima ve Nagazaki gibi yerleriniz bizimkilerden çok daha etkilidir, dedikten sonra şunları ilave eder:
-Bir metrekareye bin merminin düştüğü Çanakkale Zaferi'nin kazanıldığı tarihî savaş alanları sizde. Çocuklarınızın ve gençlerinizin şoke olması için yeter de artar bile. Dünyanın en gelişmiş ve güçlü ordularına karşı Türkler olmazları olduruyor ve bütün dünyayı hayretler içerisinde bırakan bir zafer kazanıyorlar. İşte sadece bu olay, bu bölge ve bu zafer dahi gençlerinizin milli şuur kazanmalarına yetecek örneklerle doludur. Bu sebeple gençlerinizi Çanakkale'ye götürüp gezdirmelisiniz. Bölgeyi bilerek gezmeli, atalarının ne olmazları başardığını gururla görmeli, iftiharla öğrenmelidirler.. Daha sonra onlara demelisiniz ki: Sizler de birlik beraberlik içinde çalışmazsanız, düşmanlarınız yine gelirler, Çanakkale'yi işgal etmeye kalkışırlar, yurdunuzda özgür yaşamayı size layık görmezler... Ama çalışır, teknolojiyi yakalarsanız, ülkenizi kalkındırır, ilerleyen ülke haline getirirseniz, düşmanlarınızın sizi etkileri altına alma cesaretleri yok olur. Özgürlüğünüzü korursunuz.. İki büklüm değil, başınız dimdik yaşarsınız!..
Mesaj yüklü birçok olayı 'DESTANLAŞAN ÇANAKKALE' kitabında okuyucusuna duyurmuş bulunan Mustafa Turan Bey, verdiği çarpıcı örneklerle takdire layık bir hizmette bulunmuştur, diye düşünmekteyim.

 

M. Turan’ın DESTANLAŞAN ÇANAKKALE kitabı basın toplantısı

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Taraklı’ lara Hizmet Derneği Tarafından “Destanlaşan Çanakkale” Konulu Konferans Düzenlendi.

Taraklı Belediyesi düğün salonunda düzenlenen konferansa Hendek Belediye Başkanı Ali İnci Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman İl Genel Meclisi Üyesi Kadir Sayın, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferansta Kuran-ı Kerim okunmasından sonra Atatürk İlköğretim Okulu öğrencilerinden Ayşen Başer’in okuduğu İstiklal Marşı katılımcılara duygusal dakikalar yaşattı.
Araştırmacı Tarihçi Yazar Mustafa Turan tarafından verilen konferansta Çanakkale Savaşlarında yaşanan kahramanlık olaylarını anlatıldı. Turan , "Çanakkale Savaşları tarihimizde çok önemli bir yer tutmaktadır. Çanakkale`de metrekareye 6 bin mermi ve yine metrekareye 5 litre insan kanı düşmüştür. Çanakkale`yi gençlerimize çok iyi anlatalım" dedi.

Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman Çanakkale şehitleri anısına düzenlenen konferansa katılan Mustafa Turan’ a tablo hediye etti.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tarihçi Yazar Turan: Manayı, İmanı Çıkarırsanız Çanakkale'yi İzah Edemezsiniz

   Tarihçi Yazar Mustafa Turan, "Çanakkale'den Manayı, İmanı Çıkarırsanız Çanakkale'yi İzah Edemezsiniz." Dedi.

Tarihçi yazar Mustafa Turan, "Çanakkale'den manayı, imanı çıkarırsanız Çanakkale'yi izah edemezsiniz." dedi.
Sarıkamış Müftülüğü'nün, Çanakkale Zaferi'nin 95. yılı münasebetiyle Sarıkamış Belediyesi konferans salonunda düzenlediği 'Çanakkale Destanı ve Sarıkamış Harekâtı' konulu konferansta konuşan Mustafa Turan, millet ve devletlerin zaferleri, kahramanlıkları ile yüceldiklerini belirterek, "Zaferleri ve kahramanları olmayan milletlerin ve devletlerin tarihi sığ bir göl gibidir. Oysa zaferleri ve kahramanları bol olan milletlerin ve devletlerin tarihi engin bir deryaya benzer. Bizim tarihimizde tıpkı böyledir. Zaferlerimizi ne anlatmakla bitirebiliriz ne de destanlarımızı saymakla tüketebiliriz. Sıradağlar gibi geçit yapar. Çanakkale bunlardan en önemlisidir." İfadesini kullandı.
Bir tarihçi olarak dünyada metrekaresine 5 litre kanın aktığı bir savaşa rastlamadığını vurgulayan Turan, "Çanakkale Savaşı'nda 1 metrekareye 5 litre ecdadımızın kanı akmıştır. Yine Çanakkale'de 1 metrekareye 6 bin mermi düşmüştür. Çanakkale hakkında yerli ve yabancı 2 binden fazla kitap kaleme alınmıştır. Dünya tarihinde hakkında bu kadar kitap yazılan bir başka savaş yoktur. Hatta 100 kitap yazılan bir savaş bile yoktur." diye konuştu.
Turan, şöyle devam etti: "14 ay 14 gün savaş devam etti Çanakkale'den geçemediler. Niçin geçemediler? İşte burada iman devreye giriyor. Askerimizin gönlündeki kalbindeki volkanlaşmış iman devreye giriyor. Çanakkale'yi başka türlü izah etmek mümkün değildir. Çanakkale'den manayı çıkarırsanız imanı çıkarırsanız Çanakkale'yi izah edemezsiniz."

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÇANAKKALE DESTANI KONFERANSI


07.03.2010

 

Belediyemiz tarafından gerçekleştirilen Tarihçi-Araştırmacı Yazar,aynı zamanda hemşehrimiz olan Mustafa Turan’ın eşsiz yorumuyla “Çanakkale Destanı’nın”  anlatıldığı konferans Beldemiz halkı tarafından büyük beğeni topladı.Beldemiz düğün salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı,Belde Belediye Başkanları ve Beldemiz vatandaşları katıldı.Saygı duruşu,İstikal Marşı ve Kur’an-ı Kerim okunmasından sonra,kürsüye gelen Belediye Başkanımız Mustafa YAMAN açılış konuşmasını yaptı.Konuşmasında Başkanımız "Bu etkinliğin Beldemiz için bir ilk olduğunu,böyle sosyal-kültürel etkinliklerin devam edeceğini ve ilerde çok daha güzel organizasyonları Belde halkınla buluşturacaklarını"söyledi.Daha sonra Mustafa Turan’ın araştırmalarını,anılarını,yaşadıklarını anlattığı konferansta izleyenler adeta o günleri tekrar yaşadı.Slayt gösterisi eşliğinde iki buçuk saat süren konferans soluksuz izlendi.

Tarihçi Turan, diyar diyar gezip Çanakkale`yi anlatıyor

Tarihçi Turan, diyar diyar gezip Çanakkale`yi anlatıyor

SAKARYA(CİHAN)- `Destanlaşan Çanakkale` kitabıyla büyük ilgi gören Kişisel Gelişim Uzmanı, Tarihçi- Yazar Mustafa Turan, yurt içi ve yurt dışında diyar diyar gezip Çanakkale Destanı`nı anlatıyor. Almanya`nın Kepten, Lindau, İmmeştayt Föringen ve Mu

SAKARYA(CİHAN)-
`Destanlaşan Çanakkale` kitabıyla büyük ilgi gören Kişisel Gelişim Uzmanı, Tarihçi- Yazar Mustafa Turan, yurt içi ve yurt dışında diyar diyar gezip Çanakkale Destanı`nı anlatıyor.
Almanya`nın Kepten, Lindau, İmmeştayt Föringen ve Munich gibi değişik eyaletlerde yaşayan Türklerle Çanakkale`yi buluşturan Turan, gurbetçilerin gösterdiği ilgi karşısında duygulandı. Program yapılan şehirlerin önlerinde Türk bayraklarının dalgalandığını görmenin gururunu yaşadığını kaydeden Turan, Türk çocuklarının Çanakkale şiirleri ile türkülerini ve Istiklal Marşını okurken duydukları heyecanı onlarla paylaştığını dile getirdi. Turan `Salonlar hınca hınc dolduran ve son derece duyarlı olan insanlarimiza hitap etmenin mutluluğunu yaşadım` dedi.
Turan, bu etkinliğin hemen ardından Kocaeli`den başlayıp Kayseri`ye kadar uzanan Anadolu programına çıktı. Turan, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Karabük ve Kayseri`de `Mehmet Akif ve İstiklal Marşı`, `Türkiye Okuyor` ve özelikle de `Destanlaşan Çanakkale` başlıkları altında konferans ve seminerler verdi. Turan, Anadolu halkının yediden yetmişe Çanakkale`ye karşı fevkalade duyarlı olduğunu kaydetti.
Programlardaki coşkunun, halkın artık tarihine, inancına ve kültürüne sahip çıkmaya başladığını gösterdiğinin altını çizen Turan `Geçtiğimiz hafta da İnternational Burch Üniversity`nin davetlisi olarak Bosna`ya gittim. Tarihimize ilgiden dolayı çok mutlu oldum` diye konuştu. Turan, yurt içindeki proğramlarının Mayıs sonlarına kadar devam edeceğini sözlerine ekledi. (CİHAN)

Avrupa`da `Destanlaşan Çanakkale` anlatılacak

Tarihçi-Yazar Mustafa Turan, bir dizi konferans ve seminer için Avusturya ve Almanya`ya gidiyor. 15 Mart akşamı Viyana`da "Destanlaşan Çanakkale" konulu konferansın ardından, 16 Mart Cumartesi günü İnsburg`da, 17 Mart Pazar günü de Feldkırch`da konf


Tarihçi-Yazar Mustafa Turan, bir dizi konferans ve seminer için Avusturya ve Almanya`ya gidiyor.
15 Mart akşamı Viyana`da "Destanlaşan Çanakkale" konulu konferansın ardından, 16 Mart Cumartesi günü İnsburg`da, 17 Mart Pazar günü de Feldkırch`da konferanslarını verecek olan Turan, Almanya`ya geçerek Kepten`de "Anne Baba Eğitimi" seminerini sunacak. Ardından Münih`te yapacağı iki ayrı programını da tamamladıktan sonra 20 Martta Türkiye`ye dönecek.
Daha önce de yurt dışına konferans için gittiğini belirten Turan, Avrupa`da yaşayan Türklerin bu tür konferanslara büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Yurt dışında yaşayan Türklere kültürel boyutta hizmet etmek ve onlarla beraber olmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Turan, "Programlarımızda duygusal anlar yaşanıyor. Tarih ve milli kimliğimizle ilgili konferanslara büyük ilgi gösterilmesi bizi de gelecek adına sevindiriyor" dedi. Yurt içinde de yoğun bir proğram trafiği olduğunu söyleyen Turan, Mart ve Nisan aylarında İzmir, Balıkesir, Elazığ, Kayseri, Kırşehir, Karabük, İstanbul, İzmit, Bursa, Artvin ve Rize gibi il ve ilçelerde de konferaslar vereceğini vurguladı.
 (CİHAN HAB)

-------------------------------------------------------------

 

Bazı gençler Çanakkale’yi Kapadokya gibi geziyor

BALIKESİR`İN Burhaniye ilçesinde, müftülük öncülüğünde düzenlenen "Destanlaşan Çanakkale" konulu konferans büyük ilgi gördü.


Tarihçi-yazar Mustafa Turan`ın Çanakkale Savaşları`nda yaşanan kahramanlık olaylarını anlatması sırasında büyük heyecan yaşanırken, konferans öncesi Faruk Kızıklı İlköğretim Okulu 1/B sınıfı öğrencisi Ayşegül Efe`nin İstiklal Marşı`nın tamamını ezbere ve eksiksiz okuması büyük alkış aldı. Çanakkale Savaşları için 2 bin kitap yazıldığını belirten Mustafa Turan, "Çanakkale Savaşları tarihimizde çok önemli bir yer tutmaktadır. Çanakkale`de metrekareye 6 bin mermi ve gene metrekareye 5 litre insan kanı düşmüştür. Yöredeki insanlar savaştan sonra 50 yıl süreyle kalan mermi parçalarını satarak geçimlerini sağlamışlardır. Çanakkale`yi gençlerimize çok iyi anlatalım. Çanakkale`ye her gidişimde yüreğim cız ediyor. O topraklara basarken hicap duyuyorum. Bizim bazı gençlerimiz Uludağ`da ve Kapadokya`da gezer gibi Çanakkale`yi geziyorlar. Âbideye aşk şiiri yazan gençlerimiz var. Bunun için Çanakkale`yi önce kendimiz iyi öğrenelim ve çocuklarımıza öğretelim. Bütün dünyanın gözü bizim üzerimizde.
Yedi yaşında ezbere okudu
Ecdadımıza sahip çıkalım. Çanakkale Savaşları için 2 bin kitap yazılmıştır. Dünyada hakkında 2 bin kitap yazılmış bir başka savaş yoktur" dedi. Konferans öncesi İstiklal Marşı`nın tamamını ezbere okuyan müftü Ali Efe`nin 7 yaşındaki kızı Ayşegül Efe büyük ilgi gördü. Sunuculuğunu Koca Cami müezzini İsmail Baydamir`in yaptığı konferansın açış konuşmasını yapan Müftü Ali Efe, konuşmacı Mustafa Turan ve konferansı izleyen konuklara teşekkür etti.
Konferansın sonunda İlçe Emniyet Müdürü Metin Sevil, Turan`a bir buket çiçek vererek teşekkür etti. Konferansı İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Şağban, Gömeç İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Kocabaş, İlçe Emniyet Müdürü Metin Sevil, Müftü Ali Efe ve din görevlileri ile birlikte yaklaşık 600 kişi izledi. İstiklal Marşı`nı eksiksiz okuyan Ayşegül Efe için hazırlanan hediyeyi de konuşmacı Mustafa Turan verdi. Kaynak:HO TERCÜMAN

 

-------------------------------------------------------------

 


 


Avrupa`da `Destanlaşan Çanakkale` anlatılacak


Tarihçi-Yazar Mustafa Turan , bir dizi konferans ve seminer için Avusturya ve Almanya `ya gidiyor.
15 Mart akşamı Viyana `da "Destanlaşan Çanakkale " konulu konferansın ardından, 16 Mart Cumartesi günü İnsburg `da, 17 Mart Pazar günü de Feldkırch`da konferanslarını verecek olan Turan , Almanya `ya geçerek Kepten`de "Anne Baba Eğitimi " seminerini sunacak. Ardından Münih `te yapacağı iki ayrı programını da tamamladıktan sonra 20 Martta Türkiye `ye dönecek.
Daha önce de yurt dışına konferans için gittiğini belirten Turan , Avrupa `da yaşayan Türklerin bu tür konferanslara büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Yurt dışında yaşayan Türklere kültürel boyutta hizmet etmek ve onlarla beraber olmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden Turan , "Programlarımızda duygusal anlar yaşanıyor. Tarih ve milli kimliğimizle ilgili konferanslara büyük ilgi gösterilmesi bizi de gelecek adına sevindiriyor" dedi. Yurt içinde de yoğun bir proğram trafiği olduğunu söyleyen Turan , Mart ve Nisan aylarında İzmir , Balıkesir , Elazığ , Kayseri , Kırşehir , Karabük , İstanbul , İzmit , Bursa , Artvin ve Rize gibi il ve ilçelerde de konferaslar vereceğini vurguladı.

SAKARYA / ADAPAZARI (CİHAN HABER)
2008-03-10 Yeni

Mustafa Turan’ın Yazdığı Çanakkale Kitabı 1 Milyon Sattı

Haber: Mustafa Öğretmenin Yazdığı Çanakkale Kitabı 1 Milyon Sattı

Resmi büyütmek için tıklayın
 

Yaklaşık 2 ay önce emekli olan tarih öğretmeni Mustafa Turan, 25 yıllık öğretmenlik hayatına, ikisi şiir kitabı olmak üzere 10 kitap sığdırdı. 'Destanlaşan Çanakkale' kitabı ise tam 1 milyon satışa ulaştı. Turan'ın diğer kitapları da 100 binden fazla basıldı.


FOTOGALERİ

 


Türk Kocasını Böyle Vurdu

 

Yaklaşık 2 ay önce emekli olan tarih öğretmeni Mustafa Turan, 25 yıllık öğretmenlik hayatına, ikisi şiir kitabı olmak üzere 10 kitap sığdırdı. 'Destanlaşan Çanakkale' kitabı ise tam 1 milyon satışa ulaştı. Turan'ın diğer kitapları da 100 binden fazla basıldı.
Turan, bu güne kadar öğretmenliği çok sevmesinden dolayı, başka iş tekliflerini kabul etmemiş. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda bir çok görev önerisi gelmesine rağmen elinin tersiyle hiç düşünmeden itmiş. En son yapılan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü teklifine de sıcak bakmamış. Emekli olmaya da yine kitap yazmak için karar vermiş. 2 ay öncede Sakarya Yenikent Anadolu Lisesi'nden emekli olan Turan, şimdi Osmanlı Padişahları'nı kaleme aldığı 11. kitabını yazıyor. Ayrıca Irmak Kültür Sanat Dergisi'nin de yazıişleri müdürlüğünü yürütüyor.
'Okumadan yazar olunmaz' ifadesini kullanan Turan, Sakarya'daki tüm okullara giderek öğrencilere 'kitap okuma ve motivasyon' seminerleri verdi. İl genelinde bulunan 500 okulu son 2 senede tek tek doşan Turan, öğrencilere kitabı sevdirmeye çalıştı. Öğretmenlerin okumadığını dolayısıyla toplumunda okumadığını ifade eden Turan, şu özeleştiri de bulunuyor: "Öğretmenlik sorumluluğu taşıyamayan ve bu mesleğin vakarını ve yüceliğini idrak edemeyen pek çok eğitimci var. Öğretmenin eseri insandır. O aslında bir insan mühendisidir. Bir eserin ihtişamı, o eseri meydana getiren ustanın mahareti olduğuna göre, toplumun yapısı da öğretmenin maharetidir. Eğer bu gün toplumda huzursuzluk, anarşi, rüşvet, soygun, iltimas, ahlaksızlık ve hoşgörüsüzlük varsa ; bu sonuçtan birinci derecede biz öğretmenler ordusu sorumluyuz diye düşünüyorum."
"Kitap okuma alışkanlığı olmayan, kendini yenilemeyen, fikir üretmeyen, topluma iyi alışkanlıkları ile örnek teşkil etmeyen, vaktinin aslan payını kahvehane köşelerinde ve içki masalarında, lokallerde harcayan bir öğretmene mesleğini idrak ediyor ve bu mesleğin kutsiyetini ifa ediyor denebilir mi?" sorusunu yönelten Turan, "Bir öğretmen kitabı ve okumayı sevmiyorsa, öğrencisini kitapla dost yapması mümkün mü? Kendisi okumayan öğretmenin, öğrencisine okuma alışkanlığını kazandırması düşünülebilir mi?" diyor.
ÇANAKKALE KİTABINI AĞLAYARAK YAZDIM
Mustafa öğretmen 2005 yılında kaleme aldığı 'Destanlaşan Çanakkale' kitabını yazarken gözyaşlarını tutamadığını belirtiyor. Şimdiye kadar yazdığı kitapların hiçbirinin, kendisini bu kadar derinden etkilemediğini belirten Turan duygularını şöyle dile getiriyor:
"Çünkü Çanakkale'yi yazarken ruh dünyamda o kadar derin akisler ve depremler meydana geldi ki, çoğu konuları tüylerim ürpererek ve göz yaşlarıma hakim olamayarak yazdım. Okuyucularım da okurken aynı duyguları yaşıyor. Bir gazeteci arkadaşım anlattı. Bodruma tatile gitmek için hazırlanan bir genç bu kitabı okuduktan sonra bundan vazgeçip Çanakkale'ye gezmeyi gitmiş. Bu beni çok etkiledi. Ayrıca yayınevi de kitap için 2.9 YTL özel bir fiyat belirledi. Kitap 1 milyon satışa ulaştı."
Mustafa Turan'ın kitapları şöyle;
1-Başarıya Uzanan Köprü
2-Babalardan Çocuklara Altın Öğütler
3-Evinizdeki Okul
4-Güldüren ve Düşündüren Tarih
5-Tarih Anekdotları
6-Şafak Sökerken
7- Serzeniş
8-Temel Sorunların Analizi
9-Destanlaşan Çanakkale
10-Cihan Hakimiyetine Giden Yol
11- Osmanlı Padişahları (Devam ediyor.) (Cihan Haber Ajansı) 26.11.2007 14:26 [1108913